U přírodní kosmetiky trvá trochu déle, než uvidíte výsledky, protože neobsahuje látky, které způsobují snadný průnik do pokožky tak jako v klasické konvenční kosmetice.
Z čisticích kosmetických přípravků využívá přírodní kosmetika ve velké míře hlavně oleje. Ty se nanášejí na vlhkou nebo suchou pokožku, rozetřou se na pleti a poté se smyjí navlhčeným mušelínovým ručníčkem. Poté následuje nanesení květového tonika, které je bez alkoholu a na pleti obnoví správný kožní film.
Dalším krokem je výživa pleti. I tady se většinou nabízejí pleťové oleje, a to pro všechny typy pleti:
Pro mastnou: Konopný, arganový, makový, šípkový, světlicový.
Pro suchou: mandlový, olivový.
Pro citlivou: arganový, růžový.
Pro smíšenou: jojobový, hroznový, šípkový.
Důležité hlavně u mastné a smíšené pleti je vybrat si nekomedogenní pleťový olej, po kterém se na pleti nevytvoří ucpané mazové žlázky. Seznamy nekomedogenních olejů naleznete na různých webových stránkách na internetu.
Další péči na rostlinné bázi nabízí pleťová olejová nebo emulzní séra. Nanášejí se na pokožku před použitím pleťového oleje nebo krému. Svým působením umožňují lepší průnik účinných látek do pleti.
Přírodní pleťové masky mají svá specifika. Například některé je nutné před jejich použitím rozmíchat ve speciálních kameninových nebo skleněných nádobkách ze směsi pudrových částic a tekuté složky. Poté se masky nanášejí na pleť. Novými účinnými látkami v maskách jsou neroli, slaměnka, mangové máslo i další exotické výtažky z ovoce nebo bylin. Pojem „superfood“ se usídlil i ve složení přírodních pleťových masek, takže na trhu jich v současnosti najdete více druhů, určených pro každý typ pleti.
Rovněž opalovací krémy mohou být na přírodní bázi. Své působení opírají o fyzikální a minerální SPF filtry a jejich spektrum je od nejnižších SPF ochranných faktorů až po SPF 50, které zajistí vysokou ochranu před slunečním zářením i v extrémních podmínkách, a to bez zatížení pokožky chemickými látkami.
Krása