Ano, jistě umíte zkratku vysvětlit, to skoro všichni, ale víte přesně oč jde? Takže pokud řeknete, že to znamená společnost s ručením omezeným, máte pravdu. Další vysvětlení však již zná málokdo. Většinu to nezajímá, ale šťoury ano. Je to taková společnost, která ručí za své výrobky jen po dva roky, pak už ne, zní jeden z názorů. Je veselý a zábavný, ale také praštěný a úplně mimo. Výrobky s touto zkratkou nemají nic společného. Taková firma je mnohdy ani nemusí sama produkovat.
Tak co to tedy znamená? Znamená to, že firma opravdu ručí. Ale ne za výrobky, a už vůbec ne jednotlivému zákazníkovi.
Většinou tato zkratka přichází na přetřes, když se probírá krach firmy a její případné dluhy. Bohužel i to se stává a nějak se to musí řešit. Nu a zde se již dostáváme k tomu co chceme vědět. Firma jako taková má majetek a celým tímto majetkem odpovídá za zaplacení dlužných částek. Přesněji formulované, odpovídá za splnění svých závazků a povinností. Aha, říkáte si, celým majetkem, a to omezení je tedy kde? Hned vedle.
Firma má totiž společníky, kteří se jistým způsobem, zaručili také. Nyní je na nich, aby se za firmu postavili a dluhy vyrovnali, pokud to sama firma nedokáže. A zde je jádro pudla. Společníci neručí celým svým majetkem, ale je to omezeno jen do výše vkladové povinnosti.
Společníci mají také svoje práva, nejen povinnosti. Těch je však tolik, že by se sem nevešly, tak snad jen náhodou můžeme zmínit právo na podíl na zisku anebo právo podílet se na řízení společnosti.
Ale nyní ještě zpět k oné vkladové povinnosti. Její výše není zákonem stanovena, ale je zákonem dána. Má to opět své zákonitosti, a ty se většinou uvádějí ve smlouvě. Pokud má společník jakékoli potíže, může být vyloučen, ale ne nějak jednoduše. Musí být vyvolánokaduční řízení a valná hromada, kde musí být pro minimálně dvě třetiny hlasujících.
Celá problematika je mnohem složitější, zde však šlo o naprosto jednoduché vysvětlení zkratky. Ve zkratce.
Společnosti