Bydlet mimo město, v klidu a uprostřed přírody, může vypadat jako hotový ráj. Samozřejmě na tomto způsobu bydlení můžete najít spoustu pozitiv, ale najdou se i nějaká ta negativa. Určitě už jste se setkali s tím, že jsou lidé, kteří na chatu neodjíždí jen na víkend nebo zde netráví jen teplé jarní a letní měsíce, ale žijí zde po celý rok. Tento způsob bydlení může být nejen příjemný, ale také finančně méně nákladný, někdo zase preferuje život po venkovsku, péči o zahrádku apod. Penzisté se zde uchylují podobně jako naši předci na výminek.
Žití v přírodě je určitě zdraví prospěšné a také není žádný problém se pravidelně a dostatečně hýbat. K těmto výhodám se pak řadí i ekonomičnost, tento způsob bydlení vás přijde levněji než udržování bytu ve městě, využít lze výhodných tarifů na odběr elektrického proudu, sehnat lze také levný otop, ze střechy lze udělat takovou mini fotovoltaickou elektrárnu.
Nějaké ti méně pozitivní stránky se najdou taky, proto je dobré je zvážit při rozhodování o tom, zda se na chatu trvale přestěhovat nebo ne. Za prvé musí být objekt určen k trvalému bydlení, což podléhá kolaudaci, tedy napojení na kanalizační potrubí, svoz odpadu, vodovod nebo vlastní studnu a připojení na elektřinu. Zařídit si také musíte přidělení evidenčního čísla.
V případě, že úspěšně projdete všemi nutnými opatřeními, máte za sebou návštěvu všech potřebných úřadů a dali jste dohromady všechna povolení, pak je na čase vrhnout se na samotnou úpravu. Základem všeho je kvalitní izolace, a to nejen střechy, ale myslete i na fasádu. S tím souvisí i okna, která by neměla propouštět teplo ven. Izolace v tomto případě nemusí být odhlučňovací, přeci jen se nejedná o panelák nebo bytový dům, kde je všechno slyšet, prioritou by mělo být zachování tepla v interiéru.
A pak už zbývají jen kosmetické úpravy exteriéru a interiéru tak, aby se vám hezky bydlelo